EKHE421VSN102MA45Z
DigiKey Part Number
565-EKHE421VSN102MA45Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE421VSN102MA45Z
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.01 mF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHE421VSN102MA45Z Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.3117 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C