EGXL250ELL331MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EGXL250ELL331MJ16S
DigiKey Part Number
565-3448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXL250ELL331MJ16S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EGXL250ELL331MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C