EGXF350ELL112MK20S
DigiKey Part Number
565-4577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXF350ELL112MK20S
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 38mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGXF350ELL112MK20S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
954 mA @ 120 Hz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C