EGXF250ELL152MJ25S
DigiKey Part Number
565-4553-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXF250ELL152MJ25S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 42mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGXF250ELL152MJ25S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.128 A @ 120 Hz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C