EGXE401ELL100MJ25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1.245
Datasheet
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EGXE401ELL100MJ25S
DigiKey Part Number
565-3440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXE401ELL100MJ25S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
86 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
154.8 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C