EGXA451VSN331MR45L
DigiKey Part Number
565-EGXA451VSN331MR45L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXA451VSN331MR45L
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGXA451VSN331MR45L Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.48 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1164 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C