EGVD350ELL362MM30H
DigiKey Part Number
565-4426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGVD350ELL362MM30H
Description
CAP ALUM 3600UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3600 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 23mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.035 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.38 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C