EGPA630ELL152MM35S
DigiKey Part Number
565-3410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPA630ELL152MM35S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 35mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGPA630ELL152MM35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.734 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.89 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C