EGPA500ELL182MM30S
DigiKey Part Number
565-3403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPA500ELL182MM30S
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 26mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGPA500ELL182MM30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.884 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C