E92X451VSN561MA65U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 138mOhm @ 120Hz 15000 Hrs @ 85°C
E92X451VSN561MA65U
DigiKey Part Number
565-E92X451VSN561MA65U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E92X451VSN561MA65U
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
6.292 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.657" (67.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
138mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C