E91F501VSN391MA65U
DigiKey Part Number
565-E91F501VSN391MA65U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E91F501VSN391MA65U
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 204mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.718 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.657" (67.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
204mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C