E37L501CPS222MDA5U
DigiKey Part Number
565-E37L501CPS222MDA5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37L501CPS222MDA5U
Description
SCREW TERMINAL CAPCITOR
Detailed Description
2.2 mF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.831 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.173" (106.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C