E37L501CPN472MFB7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Image for E37L501CPN472MFB7M is not available
E37L501CPN472MFB7M
DigiKey Part Number
E37L501CPN472MFB7M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37L501CPN472MFB7M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.5 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
23.265 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.504" Dia (89.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C