E37L451CPN472MEB7U is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 28
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
4700 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
E37L451CPN472MEB7U
DigiKey Part Number
565-E37L451CPN472MEB7U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37L451CPN472MEB7U
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
15.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
21.291 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C