Image for E37L401CSS472MEA5U is not available
E37L401CSS472MEA5U
DigiKey Part Number
565-E37L401CSS472MEA5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37L401CSS472MEA5U
Description
CAP ALUM 4.7MF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 120Hz 13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
20.3 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.173" (106.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C