E37F451CDS472MEA5U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Image for E37F451CDS472MEA5U is not available
E37F451CDS472MEA5U
DigiKey Part Number
565-E37F451CDS472MEA5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37F451CDS472MEA5U
Description
CAP ALUM 4.7MF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
15.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
21.1 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.173" (106.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C