E37D451CPN123MEM9Q
DigiKey Part Number
565-E37D451CPN123MEM9Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37D451CPN123MEM9Q
Description
SCREW TERMINAL CAPCITOR
Detailed Description
12 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.7mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.4 A @ 50 Hz
Ripple Current @ High Frequency
53.58 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.661" (220.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.7mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C