E37D401CPN562MEA5Q
DigiKey Part Number
565-E37D401CPN562MEA5Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37D401CPN562MEA5Q
Description
SCREW TERMINAL CAPCITOR
Detailed Description
5.6 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16.4mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6 A @ 50 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.2 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.173" (106.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.4mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C