E37D351CPN562MDD0Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
5.6 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
E37D351CPN562MDD0Q
DigiKey Part Number
565-E37D351CPN562MDD0Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E37D351CPN562MDD0Q
Description
CAP ALUM 5MF 220V SCREW CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
19.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
27.354 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.157" (131.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C