E36L401CSS682MEE3U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Image for E36L401CSS682MEE3U is not available
E36L401CSS682MEE3U
DigiKey Part Number
565-E36L401CSS682MEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36L401CSS682MEE3U
Description
CAP ALUM 6.8MF 20% 400V SCREW
Detailed Description
6.8 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.669" (144.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C