Image for E36L161CDN103MEA5U is not available
E36L161CDN103MEA5U
DigiKey Part Number
565-E36L161CDN103MEA5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36L161CDN103MEA5U
Description
CAP ALUM 10MF 20% 160V SCREW CHA
Detailed Description
10 mF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.134" (105.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
160 V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C