Image for E36L101HLN103MC79U is not available
E36L101HLN103MC79U
DigiKey Part Number
565-E36L101HLN103MC79U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36L101HLN103MC79U
Description
CAP ALUM 10MF 20% 100V SCREW CHA
Customer Reference
Detailed Description
10 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.110" (79.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C