Image for E36F401CPN332MDE3U is not available
E36F401CPN332MDE3U
DigiKey Part Number
565-E36F401CPN332MDE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F401CPN332MDE3U
Description
CAP ALUM 3.3MF 20% 400V SCREW CH
Detailed Description
3.3 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
14.3 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
21.4 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C