E36F401CGN472QEE3U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Image for E36F401CGN472QEE3U is not available
E36F401CGN472QEE3U
DigiKey Part Number
565-E36F401CGN472QEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F401CGN472QEE3U
Description
CAP ALUM 4.7MF 400V SCREW CHAS M
Detailed Description
4.7 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C