Image for E36F401CGN422MFA5Q is not available
E36F401CGN422MFA5Q
DigiKey Part Number
565-E36F401CGN422MFA5Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F401CGN422MFA5Q
Description
CAP ALUM 4.2MF 20% 400V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.2 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.504" Dia (89.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.134" (105.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C