Image for E36F351CSS792TEE3U is not available
E36F351CSS792TEE3U
DigiKey Part Number
565-E36F351CSS792TEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F351CSS792TEE3U
Description
CAP ALUM 7.9MF 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.9 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.669" (144.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
350 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C