Image for E36D551HPC152MDE3M is not available
E36D551HPC152MDE3M
DigiKey Part Number
E36D551HPC152MDE3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D551HPC152MDE3M
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 176mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.46 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
7.644 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.125" (28.58mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
176mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C