E36D500LPN563MEE3U
DigiKey Part Number
565-E36D500LPN563MEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D500LPN563MEE3U
Description
CAP ALUM 56MF 20% 50V SCREW CHAS
Detailed Description
56 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C