E36D500LPN123UCD0U
DigiKey Part Number
565-E36D500LPN123UCD0U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D500LPN123UCD0U
Description
CAP ALUM 12MF 50V SCREW CHAS MT
Customer Reference
Detailed Description
12 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.118" (130.00mm)
Tolerance
-10%, +75%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C