Image for E36D500LLN183MA67M is not available
E36D500LLN183MA67M
DigiKey Part Number
E36D500LLN183MA67M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D500LLN183MA67M
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
18000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22.8mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.4 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
7.56 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
2.625" (66.68mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22.8mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C