E36D351CPN332QEE3U
DigiKey Part Number
565-E36D351CPN332QEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D351CPN332QEE3U
Description
CAP ALUM 3.3MF 350V SCREW CHAS M
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Mounting Type
Voltage - Rated
350 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C