E36D351CDS472QEM9U
DigiKey Part Number
565-E36D351CDS472QEM9U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D351CDS472QEM9U
Description
CAP ALUM 4.7MF 350V SCREW
Detailed Description
4.7 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
8.661" (220.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Mounting Type
Voltage - Rated
350 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C