E36D350LPN104TDA5M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
100000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
E36D350LPN104TDA5M
DigiKey Part Number
565-3314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D350LPN104TDA5M
Description
CAP ALUM 100000UF 35V SCREW CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E36D350LPN104TDA5M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C