E36D301HPN602TEM9U
DigiKey Part Number
565-E36D301HPN602TEM9U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D301HPN602TEM9U
Description
CAP ALUM 6MF 300V SCREW CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 mF 300 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
8.661" (220.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
300 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C