Image for E36D251HPN682MCE3M is not available
E36D251HPN682MCE3M
DigiKey Part Number
E36D251HPN682MCE3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D251HPN682MCE3M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20.3mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
10.58 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
14.812 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20.3mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C