E36D250LPN333TC67U
DigiKey Part Number
565-E36D250LPN333TC67U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D250LPN333TC67U
Description
CAP ALUM 33MF 25V SCREW CHAS MT
Customer Reference
Detailed Description
33 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.638" (67.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C