Image for E36D201HPN392MC79M is not available
E36D201HPN392MC79M
DigiKey Part Number
E36D201HPN392MC79M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D201HPN392MC79M
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37.4mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.15 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
8.61 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37.4mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C