Image for E36D161LPN183ME92M is not available
E36D161LPN183ME92M
DigiKey Part Number
E36D161LPN183ME92M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D161LPN183ME92M
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 160V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
18000 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.2mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
17.74 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
24.836 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.2mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C