E36D160LPN124TC79M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 42
Datasheet
120000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
E36D160LPN124TC79M
DigiKey Part Number
565-3303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D160LPN124TC79M
Description
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E36D160LPN124TC79M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C