E36D101LPN223TDB7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 176
Datasheet
22000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
E36D101LPN223TDB7M
DigiKey Part Number
565-3301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D101LPN223TDB7M
Description
CAP ALUM 22000UF 100V SCREW CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E36D101LPN223TDB7M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C