Image for E36D101LPN153TCB7N is not available
E36D101LPN153TCB7N
DigiKey Part Number
E36D101LPN153TCB7N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D101LPN153TCB7N
Description
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW CHAS
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C