Image for E36D101HPN333MDB7M is not available
E36D101HPN333MDB7M
DigiKey Part Number
E36D101HPN333MDB7M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36D101HPN333MDB7M
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
33000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.1mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
16.47 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
23.058 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.125" (28.58mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.1mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C