E32D201LPN152WD92U
DigiKey Part Number
565-E32D201LPN152WD92U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E32D201LPN152WD92U
Description
CAP ALUM 1.5MF 200V SCREW CHAS M
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.622" (92.00mm)
Tolerance
-10%, +100%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C