BSNX630ELL270KLP1S
DigiKey Part Number
565-BSNX630ELL270KLP1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSNX630ELL270KLP1S
Description
CAP ALUM 27UF 10% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
27 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
474 mA @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C