APXH200ARA220MF61G
DigiKey Part Number
565-APXH200ARA220MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXH200ARA220MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXH200ARA220MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXH200ARA220MF61G
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V SMD
Detailed Description
22 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXH200ARA220MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
82.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm