APXG160ARA101ME61G
DigiKey Part Number
565-4527-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4527-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4527-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG160ARA101ME61G
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXG160ARA101ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm