APXD100ARA151MH70G
DigiKey Part Number
565-APXD100ARA151MH70GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXD100ARA151MH70GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXD100ARA151MH70GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXD100ARA151MH70G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
APXD100ARA151MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm