CI25P-16T290-T-1X
DigiKey Part Number
2603-CI25P-16T290-T-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI25P-16T290-T-1X
Description
BUZZER PIEZO 12V 25.4MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 40mA 2.9kHz 85dB @ 12V, 61cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI25P-16T290-T-1X Models
Category
Operating Mode
Localization
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 61cm
Packaging
Tray
Current - Supply
40mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Input Type
DC
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
12 V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
5 ~ 16V
Termination
PC Pins
Frequency
2.9kHz
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
0.858" (21.80mm)