XGZP192101G
DigiKey Part Number
5611-XGZP192101G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGZP192101G
Description
Pressure Sensor 14.5PSI(100kPa)
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 14.5PSI (100kPa) Differential Male - 0.19" (4.71mm) Tube, Dual 38.5 mV ~ 41.5 mV 4-SIP, Dual Top Ports
Category
Voltage - Supply
10V ~ 16V
Manufacturer
CFSensor
Port Size
Male - 0.19" (4.71mm) Tube, Dual
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Bulk
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Applications
Board Mount, Industrial Automation, Medical Ventilation
Maximum Pressure
29.3PSI (202kPa)
Pressure Type
Differential
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Operating Pressure
14.5PSI (100kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
4-SIP, Dual Top Ports
Output
38.5 mV ~ 41.5 mV