CMSH1-20ML TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 864
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6.302
Datasheet
In Stock: 28.703
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 778
Diode 20 V 1A Surface Mount SMA
CMSH1-20ML TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH1-20MLTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH1-20ML TR13 PBFREE
Description
1A 20V SMD RECTIFIER-SCHOTTKY (>
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
380 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 20 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C